Rolnictwo

Rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

PROW 2014 2020 logo kolor slider 4e911cOd 9 do 30 września 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19. Wsparcie finansowane jest z PROW na lata 2014-2020.

Czytaj więcej: Rusza pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19

Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt

rolnikuAgencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępnia Portal IRZplus przeznaczony dla posiadaczy zwierząt gospodarskich oznakowanych z gatunku bydło, owce, kozy oraz świnie w celu nowoczesnego, szybkiego i wygodnego dokonywania przez Internet zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych.
Za pośrednictwem Portalu IRZplus można w dogodnym dla siebie czasie, bez wychodzenia z domu dokonać zgłoszenia przemieszczeń zwierząt, złożyć zapotrzebowanie na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz oraz ich duplikatów czy zamówić duplikaty paszportów dla bydła. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jest to bardzo istotne, ponieważ zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
150 tys. zł premii dla młodego rolnika - nabór wniosków przedłużony

ROLNICYTrwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników” został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.
To już 6. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników”. Wsparcie jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Ze względu na popularność programu, ARiMR przedłużyła tegoroczną kampanię - młodzi rolnicy będą mieli dodatkowe dwa tygodnie na dopełnienie formalności. Oddziały regionalne Agencji będą przyjmowały wnioski do 17 sierpnia.

Czytaj więcej: 150 tys. zł premii dla młodego rolnika - nabór wniosków przedłużony

Spotkanie z rolnikami

DSCF062915 lipca Wójt Rafał Plezia spotkał się z rolnikami, sołtysami oraz radnymi gminy Legnickie Pole, aby omówić szkody wywołane przez plagi myszy w uprawach rolnych. W spotkaniu wzięło także udział dwóch delegatów Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu. Przypominamy o możliwości przesyłania dokumentacji potwierdzającej występowanie gryzoni na Państwa uprawach. Dane w postaci numerów działek, obrębu i zdjęć należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W przypadku pytań lub problemów z przygotowaniem dokumentacji oraz jej przesłaniem prosimy o zwrócenie się do sołtysów bądź radnych.
Prosimy o przesyłanie w/w informacji do 20 lipca br. włącznie.

Czytaj więcej: Spotkanie z rolnikami

Usuwanie folii rolniczych

DSCF0643Dziś na terenie naszej gminy odbyła się zbiórka zużytych folii rolniczych, siatek i opakowań po nawozach. Prawie 30 rolników skorzystało z możliwości bezpłatnej utylizacji odpadów, które zalegały na ich polach i posesjach. Gmina Legnickie Pole otrzymała dofinansowanie w wysokości 11 425 złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację tego zadania. „Usuwanie odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag” to program obejmujący koszty odbioru, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów z działalności rolniczej mieszkańców.

Zgłoszenie występowania plagi myszy.

1.jpgSzanowni Państwo,
w związku z występowaniem na terenie gminy Legnickie Pole plagi myszy w uprawach rolnych oraz zorganizowanym w dniu dzisiejszym spotkaniem w tej sprawie, zachęcamy do przesyłania dokumentacji potwierdzającej występowanie na danym terenie w/w zjawiska.

Czytaj więcej: Zgłoszenie występowania plagi myszy.

Uwaga Rolnicy!

ROLNICYW tym tygodniu na terenie naszej gminy doszło do niebezbiecznego zdarzenia, w którym kombajn wjeżdżający na pole zerwał linię energetyczną. Prace związane z naprawą uszkodzonych przewodów linii elektroenergetycznej już trwają. Uczulamy wszystkich rolników, aby w tym wyczerpującym okresie żniw zachowywali szczególną ostrożność poruszając się wielkogabarytowymi pojazdami w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych będących pod napięciem.

Zaproszenie na spotkanie w terenie w sprawie plagi myszy na polach uprawnych.

myszy_klosy.jpgSzanowni Państwo,
w związku ze zgłaszanymi problemami związanymi z plagą myszy na polach uprawnych w gminie Legnickie Pole, Wójt Gminy Rafał Plezia zaprasza na spotkanie w terenie zainteresowane osoby, Sołtysów, Radnych oraz przedstawiciela Izby Rolniczej.
Spotkanie odbędzie się w środę 15 lipca o godzinie 12:00 na działce 409 (droga gminna) w Legnickim Polu (droga prowadząca do miejscowości Ogonowice - łuk z drogą do Strachowic).

Serdecznie zapraszamy.

Aktualne informacje na temat jakości powietrza w Legnickim Polu