Abolicja

ImageOd 1 stycznia br., weszła w życie ustawa umożliwiająca zalegalizowanie pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terytorium RP. Nowe przepisy dają możliwość zalegalizowania pobytu w Polsce, jak największej liczbie cudzoziemców, przy obowiązku spełnienia znacznie mniejszej ilości przesłanek niż przy abolicji z lat wcześniejszych.
Wnioski o wydanie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony można składać do właściwych Wojewodów do 2 lipca 2012 roku.

Odnosząc się do utrudnień związanych z meldunkiem obcokrajowców w oparciu o stempel wstawiony do paszportu, oznajmia się, że pieczęć ta potwierdza złożenie wniosku do wojewody, a także legalizuje pobyt cudzoziemca w Rzeczpospolitej Polskiej na czas do dnia wydania decyzji ostatecznej w sprawie legalizacji pobytu.

Ustawa abolicyjna stwarza szanse nie tylko dla cudzoziemców, którzy będą mogli w pełni korzystać z praw socjalnych i pracowniczych. Uzyskają oni także prawo do legalnego zatrudnienia , a nasze społeczeństwo wzbogaci się o nowe talenty i doświadczenie.

Podstawowym wymogiem udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony jest nieprzerwany pobyt cudzoziemca w Polsce co najmniej od 20 grudnia 2007 roku.

O zalegalizowanie pobytu mogą wystąpić także cudzoziemcy, którym przed 1 stycznia 2010 roku wydano ostateczną decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i orzeczono o ich wydaleniu. Wymogiem uzyskania przez takich cudzoziemców zezwolenia jest ich nieprzerwany pobyt w Polsce co najmniej od 1 stycznia 2010 roku.

Abolicja pozwala zalegalizować pobyt także tym cudzoziemcom, wobec których 1 stycznia 2010 r. toczyło się kolejne postępowanie o nadanie statusu uchodźcy.

To już trzecia abolicja dla nielegalnie przebywających w Polsce cudzoziemców. Z poprzednich w 2003 i 2007 roku skorzystało w sumie ok. 4,5 tys. osób.

Więcej niezbędnych informacji uzyskają Państwo na stronie www.duw.pl lub www.abolicja.gov.pl

Abolicja
Zobacz plakat (format PDF, 2.5 MB)

Aktualne informacje na temat jakości powietrza w Legnickim Polu