Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie

ImageW ubiegłym roku do Placówki Terenowej w Legnicy, PT KRUS Polkowice i PT KRUS Góra przyjęto 267 zgłoszeń wypadkowych. W stosunku do roku 2009 liczba wypadków zmniejszyła się o 12,5 %. Najliczniejszą grupę, powodującą obrażenia fizyczne u rolników, stanowiły upadki osób (51,5%), pochwycenia oraz uderzenia przez części ruchome maszyn i urządzeń, a także uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta.
Liczba wypadków przy pracy w rolnictwie jest nadal bardzo wysoka, chociaż z roku na rok maleje. Zjawisko wzmożonej wypadkowości w rolnictwie należy wiązać z szybko postępującą mechanizacją większości prac polowych, prac związanych z hodowlą oraz codziennych prac w obejściu gospodarskim. Jednak użytkowanie materiałów chemicznych, różnego rodzaju narzędzi i maszyn, nie musi koniecznie prowadzić do urazu, zatrucie czy wypadku. Podczas wykonywania każdej pracy i przy posługiwaniu się każdym narzędziem niezbędna jest wyobraźnia i świadomość zasad funkcjonowania danej rzeczy, czy też okoliczności towarzyszących wykonywanej pracy. Świadomość ewentualnych zagrożeń i odpowiedzialność za wykonywaną w sposób bezpieczny pracę powinna rozciągać się także na otoczenie osoby pracującej i powinna dotyczyć nie tylko pracującego, ale również osób z jego otoczenia. Znajomość tych kilku jakże prostych zasad pozwala uniknąć wypadku jak również jego późniejszych skutków.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zdarzeń wypadkowych wśród Naszych rolników, aby pokazać, że tak wcale nie musiało być.

Franciszek B. lat 52- rolnik wychodził z ciągnika w zabłoconym obuwiu roboczym będąc zwróconym twarzą do podwórka, poślizgnął się na śliskich, zanieczyszczonych schodkach i upadł doznając urazu prawej ręki. Przyczyna wypadku – nieprawidłowy sposób wychodzenia z ciągnika, zabłocone obuwie i schodki maszyny.
 
Ryszard Z. lat 51– rolnik naprawiał hamulce przyczepy, podpora zaczepu upadła na dłoń, doznał urazu palców prawej ręki. Przyczyna wypadku - niewłaściwy(niepewny) sposób zabezpieczenia przyczepy podczas postoju.

Robert B. lat 43 – rolnik po odblokowaniu lejków nasiennych siewnika zbożowego chcąc wejść do ciągnika, uderzył nogą w ostre końcówki palców belki zagarniającej nasiona i doznał urazu prawej nogi. Przyczyna wypadku- niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanych czynnościach.

Józef M. lat 50 – rolnik śrutował zboże, pracujący śrutownik nie miał pełnej osłony pasków napędu, wsparł rękę o obudowę silnika, doznał urazu prawej dłoni. Przyczyna wypadku: brak właściwej osłony pasków klinowych śrutownika.

Zjawisko malejącej liczby zdarzeń wypadkowych rejestrowanych w PT KRUS w Legnicy ma ścisły związek z nasileniem, szczególnie w okresie dwóch ostatnich lat, działań prewencyjnych prowadzonych przez Placówkę. Dokonano oceny skuteczności dotychczasowych metod i form pracy prewencyjnej. Podczas szkoleń zmodyfikowano sposób przekazu informacji filmowej nt. bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Znacznie poszerzono krąg odbiorców działań prewencyjnych prowadzonych przez Placówkę. Uczestniczą w nich m.in. osoby wywodzące się ze środowiska wiejskiego, które obecnie miejscem pracy i zamieszkania związane są z miastem, przedstawiciele firm pracujących na rzecz rolnictwa oraz dzieci szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna. Wprowadzono szkolenia ,,na zamówienie” tzn. są one prowadzone w określonej wsi na podstawie zgłoszenia takiej potrzeby do Placówki przez sołtysów, członków rady sołeckiej, radnych gmin bądź wójtów. Prowadzone są także działania prewencyjne wynikające ,,z potrzeby chwili” tzn. podejmowane przez pracowników prewencji z własnej inicjatywy w oparciu o cokwartalną, szczegółową analizę wypadków przy pracy rolniczej w danej gminie. Podczas szkoleń dla rolników organizowane są pokazy przy współpracy z firmami i instytucjami, którym bezpieczeństwo pracy w rolnictwie nie jest obojętne (HUSQVARNA, SIPMA, PIP, DWODR). Rolnicy otrzymują nieodpłatnie ochrony osobiste, których używanie podczas prac w gospodarstwach rolnych pozwala niejednokrotnie uniknąć tragicznego w skutkach wypadku. Rozpoczął się już nowy rok. Przed rolnikami wiele pracy. Życzmy Im zatem, aby ten „nowy czas” był lepszy nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także pod względem nieustannej poprawy bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Niech pośpiech, niesprzyjające warunki atmosferyczne czy brak należytej uwagi podczas wykonywania pracy, nie staną się przyczynami kolejnych wypadków wśród rolników. Jednocześnie apelujemy do rolników o aktywny udział w tych działaniach, ponieważ bezpieczeństwo rolnika oraz jego najbliższych jest sprawą nadrzędną.

Opracowała: Elżbieta Kiełbasa Inspektor do spraw prewencji w KRUS PT w Legnicy

Aktualne informacje na temat jakości powietrza w Legnickim Polu