770 lat temu, na terenie dzisiejszego Legnickiego Pola odnaleziono ciało poległego w bitwie z Mongołami Księcia Henryka II Pobożnego. W miejscu tym ufundowano najpierw kaplicę, później kościół, w którym dziś mieści się Muzeum Bitwy pod Legnicą – następnie, w okresie baroku, przepiękną świątynię wraz z klasztorem. Do dziś dnia kultywowana jest wśród mieszkańców tradycja bitwy z 1241 roku. W okresie, kiedy wspominamy jej 770 rocznicę powstają różnorodne inicjatywy. Pochody bractw rycerskich, festyny, pielgrzymki. My postawiliśmy na ekologię - mówi Wójt Gminy Aleksander Kostuń. Chcielibyśmy zostawić trwały ślad po obchodach tej rocznicy - dodaje. Stąd ukierunkowanie naszych działań promocyjnych związanych z 770 rocznicą bitwy na aspekt ekologiczny. Wspólnie z Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja” z Legnicy przeprowadzamy akcję "770 drzew na 770 rocznicę bitwy" polegającą na nowych nasadzeniach drzewostanu – podsumowuje Kostuń.
https://archiwum.legnickiepole.pl/67-uncategorised/561-770-drzew-dla-henryka-poboinego.html?print=1&tmpl=component#sigFreeId0ba7984d48